Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
Flash SALE - 30% na wszystkie łóżka. ZOBACZ

Ławka do sypialni - zalety, wykorzystanie, aranżacje

Podróżując i sypiając w hotelach, zapewne niejednokrotnie spotkaliśmy się z bardzo ciekawym rozwiązaniem w sypialni. Była nim specjalna ławka, stojąca przy łóżku w sypialni. Zwykle bez żadnego oparcia i stawiana tuż przed łóżkiem. Zazwyczaj jest wykonana z takiego samego materiału, jak stelaż łóżka i dodatkowo jest tapicerowana od góry. Ławka do sypialni to trend, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie zza oceanu przybył do europejskich hoteli, a następnie do naszych mieszkań i domów. Taki element wystroju wnętrz sprawdzi się szczególnie w sporej sypialni, ale także w kawalerce, dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę miejsca, rezygnując tym samym z foteli czy dodatkowej kanapy.

 

Ławka do sypialni - zalety, wykorzystanie, aranżacje

 

Ławeczka przed łóżko – skąd się wziął na nią pomysł?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, pomysł ławeczki w sypialni przed łóżkiem przybył na stary kontynent ze Stanów Zjednoczonych, choć przez długi czas był także dostępny we wnętrzach brytyjskich. Co ciekawe, jeśli wybierzemy się do muzeum czy skansenu, to tam też na każdym kroku możemy zobaczyć podobne ławeczki, które przed laty były bardzo popularne. Ławka przed łóżkiem niegdyś stanowiła swoiste przedłużenie. Wynikało to z przesądów, jakie wyznawano. Otóż wiele osób miało obawy przed…śmiercią! Tak, niegdyś łóżka były zbyt krótkie, ponieważ uważano, że wygodne i poziome ułożenie się do snu jest swego rodzaju zaproszeniem na spotkanie z kostuchą…

Aktualnie ławeczka przed łóżko to coraz bardziej popularny mebel także w polskich domach. Najpierw ławka rozpowszechniła się jako dodatkowy schowek znajdujący się w przedpokoju. Wykorzystywana była także do zakładania butów. Coraz więcej osób stosuje ten model także w sypialni. Możemy na niej się bowiem ubrać, ale też ułożyć ubrania.

 

Ławeczka w sypialni – jak wybrać?

Jeśli chcemy dobrze dobrać ławkę do sypialni, to przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki którym będziemy świadomi i pewni swojego wyboru.

Po pierwsze, musimy wyznaczyć funkcję, jaką ma pełnić ławka w sypialni. Może być ona bowiem elementem wyłącznie dekoracyjnym, może stanowić dodatkowe miejsce na koce, książki czy też pościel, ale może nam także służyć do ubierania się po przebudzeniu.

Następnie zmierzmy sypialnię, wymierzmy odległość od drzwi, dokładną szerokość materaca oraz wysokość nóżek łóżka. Będzie nam to potrzebne przy wyborze ławeczki. Zwraca ona na siebie wzrok i zapewne po wejściu do sypialni będzie w centralnym jej miejscu. Dlatego też nie powinna w żaden sposób zaburzać proporcji oraz przestrzeni. Ławka przed łóżko nie powinna być więc od niego wyższa ani szersza, z kolei ze względów funkcjonalnych, nie powinna wystawać poza ramę łóżka.

Na koniec powinniśmy dopasować ławkę do aranżacji całej sypialni. Siedzisko powinno być integralną częścią pomieszczenia. Pamiętajmy, że liczy się zarówno ławka, ale także to, co zamierzamy na niej postawić. Puchaty koc czy też poduszki dopasowane do zasłon – to wszystko może wpłynąć na finalny odbiór.

 

Ławka do sypialni - zalety, wykorzystanie, aranżacje

 

Siedzisko przy łóżku – dlaczego warto się zdecydować?

Ławka w sypialni to mebel, który zdecydowanie sprawdzi się w sypialniach w stylu glamour czy art deco. Siedzenia na krótkich nogach przy łóżku będą się także świetnie prezentować z pewnością w eleganckim i stylowym salonie. Takie minimalistyczne dodatki pięknie się prezentują i podkreślają tym samym charakter wnętrza. Bardzo dobrze współgrają z dużym wnętrzem, gdzie znajduje się również fotel czy pufy. Co więcej, sama ławeczka może charakteryzować się nieco innym wzornictwem. Kolor też może być nieco inny niż rama łóżka, dzięki czemu wprowadzimy do sypialni nieco urozmaicenia. Cena ławki zależna jest w dużej mierze od tego, jaki materiał wybierzemy oraz od tego, czy zapatrujemy się na ławki tapicerowane, czy też w całości wykonane z drewna.

 

Ławka do sypialni - zalety, wykorzystanie, aranżacje

Przeczytaj również Odwiedź blog